Kisaweb|Turkurastit|Verkkovihko|Foorum|Harjoituspäiväkirja



Uutiset
31/8
KUTSU => Nuorisoviestin toimitsija palaveri
30/8
Tuulialle KLL:n mestaruus
24/8
Nyt 25-M ilmoittautumiset heti !
24/8
25-M ilmoittautuminen ajankohtainen juuri nyt
23/8
Tunnelmia Nuorten Jukolasta #2
22/8
TuS-VaRa ottelun voitti TuS, pisteet 123-76.
21/8
Nuoret viidensiä Nuorten Jukolassa
20/8
Nuori Suunta -viestijoukkueet
13/8
EL-suunnistus pidetty 11-12.8
12/8
KLL:n kilpailut Ikaalisissa 27.-28.8.2010
1 2 3 4 5...48 >

Etsi




Nuorisosuunnistuksen valtikka Pirkanmaalla

Julkaistu 26.09.2009, Kirjoittaja Touko T. Erämaja 26.09.2009 klo.18.38

Kommentit »


Sprintti- ja nuorisoviestit kilpailtiin tänä vuonna Naantalin Kuparivuorella. Kilpailumaasto on yksi Varsinais-Suomen parhaita sprinttimaastoja. Rantakallioiden kulkukelpoisuus oli erinomaista, mutta toisaalta rastipisteet olivat paikoin hyvinkin kinkkisiä. Pettymyksen kyyneliltäkään ei vältytty, kun Nuorisoviestissä tiukat hajonnat johtivat harmillisen moniin hylkäyksiin.

Nuorisoviesti Kangasalan näytöstä

Nuorisoviestin A-sarjassa Kangasala SK nappasi lopulta täysin ylivoimaisen voiton lähes 12min marginaalilla, kun Tampereen Pyrinnön Aleksi Niemi erehtyi kärkipaikalla leimaamaan väärällä rastilla ja joukkue hylättiin. Kakkossijalle suunnisti viime vuoden voittajajoukkue Helsingin Suunnistajat, jonka ankkuri Panu Kangas onnistui pitämään kovaa rynnistäneen Rajamäen Rykmentin Aapo Altion takanaan.

Rasti- ja tukireitti-ikäisten B-sarjassa kärkisijat matkasivat Tampereelle. KooVeen Jaakko Skog lähti metsään vasta kahdeksantena, mutta eteni maastossa raketin lailla ja nosti joukkueensa voittoon. Tampereen Pyrintö oli toinen ja Kangasala SK kolmas.

Naisten sprinttiviestissä sisarusten juhlaa

Naisten sprinttiviestin voitto meni toista vuotta putkeen Paimion Rastin latvialaissisaruksille Signe ja Inga Dambelle. Ankkuriosuudella koettiin ikävää dramatiikkaa, kun vahvasti kärkitaistossa mukana olleen MS Parman Johanna Pietilän nilkka muljahti ympäri ja hän joutui keskeyttämään. Lopulta kaikki palkinnot jaettiin sisaruspareille, kun TP:n Jenni ja Tuija Laine suunnistivat toiseksi ja AngAn Heini ja Milla Saarimäki kolmanneksi.

Miesten viestissä taisto kärkisijoista oli erittäin tiukkaa. Voitto ratkesi vasta viimeisillä rasteilla joensuulaisparille Antti Nurmonen – Jere Pajunen, kun Pajusen pitkä kiri oli liikaa Kangasala SK:n Samu Lehtolalle. Hopeajoukkueen toinen jäsen oli nuori Topias Tiainen. Myös kolmannesta sijasta käytiin tiukka taisto, joka kääntyi MSParman Sami Hämäläisen ja Antti Vainion eduksi.


Uutislinkki

http://www.tus.fi/news_more.php?news_id=1193

Kommentit
Lisää kommentti »

 

English menus